NAS QNAP TS‑251D - pierwsze starcie

NAS QNAP TS‑251D - pierwsze starcie

Pierwsze wrażenie systemu powoduje lekkie pogubienie się w tym wszystkim. Co oferuje to urządzenie a jest tego naprawdę dużo! Niby "domowy" nas a w rzeczywistości kombajn o ogromnych możliwościach! Dziś pierwszy wpis z serii o QNAP!

Skąd w ogóle pomysł na QNAP na tym blogu? Bo NAS zawsze się przyda a druga sprawa - bo da się na nim zainstalować Home Assistant! Tak dokładnie - QNAP ma możliwości instalacji HA - jednak nie mówię o wykastrowanej z addonów wersji core, tylko o instalacji w Virtual Station na QNAP obrazu hass.io - pełnoprawnego systemu z Supervisorem.

QNAP TS‑251D - kupisz tutaj za mniej niż 1400 zł

Jednak pierw musimy poznać środowisko, a powiem Wam, łatwo nie jest! Czytając i testując okazuje się, że wiem coraz mniej! A na samym początku wcale dużo nie wiedziałem - wszystko przez Wasze namowy i zachwalanie jakie to jest super rozwiązanie :P Niezaprzeczalnie jest - ale ogrom możliwości przyprawia o ból głowy!

Specyfikacja

 • Wymiary: 168 mm x 105 mm x 226 mm / 1,5 kg
 • Zasilacz: zewnętrzny
 • RAM - obsługa do 2x 4GB (8GB) - możemy kupić wersję z 2GB lub 4GB - patrz niżej! ;)
 • Procesor: Intel Celeron J4005 (2 rdzenie, 2.0 GHz do 2.7 GHz)
 • Grafika: Intel® HD Graphics 600
 • Porty: USB 3.0 2x - 1x front + 1x tył /  USB 2.0 - 3x / LAN 1Gbit
 • HDMI OUT 2.0 - do strumieniowania VIDEO
 • Kieszenie na dyski: SATA 6 - 2,5"/3,5" - 2 szt. (Hot swap) - do 32TB
 • Gniazdo PCIe Gen 2 x4 (dodatkowe dyski, karty sieciowe i inne)
 • Czujnik podczerwienie: opcjonalny pilot QNAP RM-IR004
 • Pobór mocy: uśpione dyski 8W / typowy: 16W (z dyskami)
 • Chłodzenie: wentylator 1x 70mm
 • Głośność 16,7 db(A) - bardziej słychać chroboczące dyski HDD
 • Złączę zabezpieczające Kensington
 • Irytujący brzęczyk (jak w starych komputerach) informujący o rozpoczęciu pracy czy innych problemach - zawał gwarantowany
 • RAID: 0,1

Całą specyfikację znajdziecie na stronie producenta: QNAP TS-251D 

Kompatybilność

Na stronie QNAP jest zakładka kompatybilność i tam są wymienione dyski, ramy itp. Generalnie to jeżeli nie kupujemy jakiegoś kosmosu to nie ma problemu z kompatybilnością (dysku i ram), bo tego nawet nie da się zrobić niekompatybilnego jeżeli jest w danym standardzie. Ja ram i dysk kupiłem takie, że nie ma ich na liście a działają bez problemu.

RAM

To co było najmądrzejsze z mojej strony to wybranie wersji 2GB RAM, ponieważ większa jest wyłącznie 4GB RAM a kosztuje o 250 zł więcej! QNAP w tej wersji obsługuje do 8GB i aby sprawnie działały nam wirtualne maszyny (w tym Home Assistant) tyle właśnie warto w niego włożyć. I teraz najlepsze, bez problemu kupimy odpowiednie ramy 2x4GB (8GB) za 150 zł! Czyli zostaje nam jeszcze 100 zł a mamy 2x więcej RAM niż ta droższa (4GB) wersja - uwielbiam takie cebule! ;) 

NAS QNAP TS‑251D - pierwsze starcie_11

Ja kupiłem z demontażu iMaca za 99 zł z przesyłką czyli CL17 SODIMM DDR4 2400MHz - ramy dedykowane do QNAP (na ich stronie) to koszt minimum 4x wyższy ;) 

Dyski

Kupiłem WD40EFAX do zastosowań profesjonalnych nie bardzo ale do domowych, może być - jeżeli jeden padnie to po prostu długo trwa odbudowa macierzy - kupiłem je w dobrej cenie z Amazon 79€ za 4TB - nówki z pobrudzonym opakowaniem. Jednak wszyscy mówią, żeby kupować WD40EFRX a skoro tak wszędzie piszą, to miejcie to na uwadze - bo różnica cenowa jest niewielka! 

WD_1

RAID 0 a RAID 1

Posłużymy się moim przykładem, gdzie mam 2x dysk 4TB.

W przypadku RAID 0 będziemy mieli dostępną pojemność łączną czyli 8TB. Jak padnie jeden z dysków, to jesteśmy w czarnej... ten raid służy tylko zwiększeniu pojemności a nie bezpieczeństwu.

W przypadku RAID 1 będziemy mieli dostępne 4TB. Jak padnie jeden z dysków, kopia danych będzie dostępna na drugim dysku. Ten raid służy bezpieczeństwu. 

NAS QNAP TS‑251D - pierwsze starcie_8

Pada dysk, wyjmujemy go, wkładamy nowy i RAID się odbudowuje automatycznie mamy nieprzerwaną pracę i dostęp do plików.

Qtier

Jedyne czego żałuję, to tego - że nie zdecydowałem się na wersję z 4 zatokami na dyski. Ponieważ tej opcji nie mogę w sumie wykorzystać. W skrócie: jest to genialna funkcjonalność - sama zarządza, które bloki (nie PLIKI!) są często używane i przenosi je na szybsze dyski czyli z HDD na SSD.

Pomysł genialny jak dla mnie, bo mamy dostęp do tego co potrzebujemy szybko. Co ważne to działa na blokach - czyli fragmentach plików - mamy bazę danych, której fragment jest często używany a reszta nie? Tylko te bloki zostaną przeniesione, których używamy a nie całe pliki!

Może dokupię rozszerzenie do QNAP na dwie zatoki...

Pierwsze uruchomienie

Gdyby nie Akademia QNAP byłby problem na początku, zresztą był bo pytałem Was choćby rodzaj volumena ale pomogliście i zrobiłem Wolumin uproszczony. Tego akurat na filmikach nie ma.

Te trzy powyższe filmiki mówią o podstawach i jak skonfigurować na pierwsze uruchomienie naszego Qnapa.

Możliwości

O tym napiszę już w osobnych artykułach. W tym miejscu będą pojawiać się tylko linki do nich, ponieważ tego jest tak dużo, że nie ma opcji aby zmieścić to w jednym miejscu. 

 1. QNAP - Torrent w DowloadStation 
 2. QNAP - Home Assistant Supervisor w VirtualizationStation 

Podsumowanie

Do tego mi daleko! Jednak już teraz wiem, że jeżeli chcemy zrobić z tego coś konkretnego do trzymania danych a nasze komputery w sieci tylko jako terminale. To zdecydowanie musimy rozszerzyć QNAP o dysk SSD (przez PCIE) lub kupić wersję z 4 zatokami i w dwie wrzucić SSD a w pozostałe HDD. I dzięki temu rozwiązaniu zrobić hybrydowego NAS używając QTIER.

Sama idea i możliwości oraz bezpieczeństwo danych jest po prostu genialne i co najlepsze w ogólnych rozrachunku wychodzi taniej niż kupowanie dużych dysków do każdego urządzenia! Jeżeli nie zależy nam na bezpieczeństwie danych - nie ma problemu jeden dysk HDD i SSD i mamy maszynę dla całego domu (filmy, seriale, gry - dosłownie wszystko) a gdyby tego było mało dostępne z każdego miejsca na świecie (gdzie mamy internet).

Jeszcze muszę poszukać jak zrobić aby część danych nie było w raidzie bo jest mi to dla nich niepotrzebne - może jednak podepnę dysk SSD na USB 3.0 hmmm ;)  

A w ogóle zapomniałem Wam napisać, czemu zacząłem się tym interesować - bo mi dysk padł w sumie na przestrzeni miesiąca padły mi oba - leciwe już były ale bez przesady - jeden HDD a drugi SSD. Teraz mam jeden na system MLC a drugi na dane TLC i wszystko czeka na przeniesienie do QNAPa :D 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Dreame T30

Od: 1349 zł 1950 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to następna świetnego Dreame T20, lżejszy, mocniejszy i dłużej pracujący na baterii. W dodatku ma szczotkę szczelinową z ledowym podświetleniem oraz bardziej rozbudowany tryb auto. Możliwość dokupienia drugiej baterii (z adapterem) i ładowania jej niezależnie od odkurzacza to ogromny plus tego modelu!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||