Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ (ze stacją) - pełna recenzja

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ (ze stacją) - pełna recenzja

Jest to mój pierwszy model ze stacją opróżniającą kurz, więc ogromnie się cieszyłem gdy do mnie dotarł. Cenowo nie jest droższy od konkurencji bez takiej bazy - więc naprawdę warto się nim zainteresować. A jak sprząta? Zaskakująco dobrze!

Proscenic M7 Pro+ - kup za 1800 zł

Odkurzacz trafił do mnie ze sklepu geekbuying.pl, a więcej promocji na niego znajdziesz tutaj

Robot swoją budową bardzo przypomina Roborocka - wieżyczka na środku, czujniki. Co go odróżnia? To brak możliwości podniesienia klapy górnej - nie posiada jej - zbiornik na kurz wyjmujemy tyłem! Jest to naprawdę bardzo ciekawy model, który cieszę się, że mogłem przetestować! 

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_13

No dobrze ale co nam daje taka baza? Mniej kurzu - nie musimy tak często opróżniać odkurzacza a jak chcemy to zrobić to wyjmujemy worek i mamy minimalny z nim kontakt. Dla alergików cudowne rozwiązanie! Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla Roborocków i Viomi, które zdominowały ranking na tej stronie! 

Specyfikacja

 • wymiary: Q34,5 x 7,8 cm (z wieżyczką +2cm)- mieści się idealnie pod cokołami w kuchni (bez wieżyczki)
 • moc silnika: 50 W a maksymalna siła ssąca: 2700 Pa 
 • pojemność baterii: 5200 mAh a maksymalny czas pracy to do 200 minut, co pozwala na jednym ładowaniu posprzątać do 300m2
 • pojemność pojemnika na kurz: 600 ml - znajduje się on w tyle
 • pojemność pojemnika na wodę: 110 ml - wbudowany we wkładkę na mopa 
 • czujniki schodów, laser, czujnik zbliżeniowe itd.
 • rozpoznawanie dywanów
 • pokonuje progi do 2cm
 • po rozładowaniu wraca do bazy a potem do sprzątania
 • wykrywanie czujnika na wodę i blokowanie dokowania do stacji na wypróżnienie

Zestaw

Odkurzacz

 • robot 
 • pojemnik na wodę z wielorazową szmatką mopa i zamontowanymi dwoma zaworkami
 • jednorazowe szmatki do mopowania
 • zapasowe zaworki do mopa (4 sztuki)
 • pilot zdalnego sterowania i dwie baterie AAA
 • instrukcje obsługi (np. po angielsku ale polskiego brak)
 • zapasowe zmiotki przednie (2 sztuki)
 • zapasowy filtr HEPA
 • standardowa stację dokującą i zasilacz do stacji (z polską wtyczką)

Baza/pojemnik czyli stacja ssąca

 • wbudowany kabel ale brak możliwości jego schowania w bazie
 • worki papierowe (3 sztuki w tym dwa zapasowe)
 • w czasie pracy wydaje dźwięk jak startujący odrzutowiec*

*Jak ktoś nie poleciał gdzieś na wakacje to fajny substytut lotniska ;)

Videorecenzja

Aplikacja WeBack

Aplikacja nazywa się jak powyżej, mimo, że w wyszukiwarce jest to ProscenicHome nie wiem czemu ale tak ją nazwali, byłem tym lekko zdziwiony.

Ekran startowy

Odkurzacz wita nas mapą, możemy podzielić mapę na pokoje oraz dodać strefy gdzie nie ma wjechać. Mamy możliwość czyszczenia strefy jak i ustawiania wielu map.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_9

Zaraz poniżej widzimy informację o statusie (ładowanie, sprzątanie), rozpoczęciu sprzątania, mocy sprzątania oraz more..

More...

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_1

Możemy ustawić tutaj kilka różnych rzeczy jak harmonogram sprzątania.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_3

Kiedy ma włączyć się tryb cichy czy możliwość wybrania mapy

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_4

Czyszczenia strefowego i wysłania do punktu gdzie np. będziemy chcieli go wyczyścić.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_5

Rozpoczęcia mopowania w Y - jak wybrać strefę a nie całe mieszkanie? Sprzątania wielu stref - nie ogarniam jak to działa ;) 

Sprzątanie podwójne - raz równolegle raz prostopadle - więc na pewno posprząta dokładnie. Można to wykorzystać też w sprzątaniu punktowym i auto podzielenia mapy.

Oraz wyczyszczenia zbiornika w odkurzaczu (czyli uruchomienia odrzutowca w bazie).

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_7

Potem już tylko informacje o odkurzaniu, przywoływanie robota (gdzie jest wydaje dźwięk), kontroli za pomocą strzałek w telefonie oraz ustawienia generalne.

Pilot

Na samym początku uważałem to za idiotyczne, serio! Mam telefon po co mi jakiś dziwny pilot ale okazuje się... że jest to mega wygodne! Zaskoczyła mnie ogromnie jego przydatność ;) 

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_10

Mogę sobie nim sterować wygodnie i zaprowadzić tam gdzie potrzebuję, działa to naprawdę bardzo sprawnie i szybko!

Mamy możliwość wysłania go do bazy, rozpoczęcia sprzątania/pauzy. Uruchomienia punktowego sprzątania (i tutaj bardzo właśnie wygodne jest używanie pilota aby go tam zaprowadzić), uruchomienia mopowania, wyciszenia (silent mode). Wyboru mocy odkurzania i jednym przyciskiem włączenia maksimum. 

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_28

Pilotem trzeba celować w odkurzacz bo jest to zwykły pilot na podczerwień, każde wysłanie polecenia potwierdza miganiem diody na pilocie. jak chcemy aby jechał prosto to po prostu trzymamy cały czas ten przycisk.

Mopowanie

Nie wiem czemu ale nie potrafię wybrać pomieszczenia do mopowania - po prostu robi to całą mapę. Generalnie mam wrażenie, że mopowanie (dodatkowo jest w Y - jodełkę) zostało tutaj dodane w ostatniej chwili i nie za bardzo to przemyśleli. Na dzień dzisiejszy wyłącznie Roborock S5MAX oraz S6MAX ma  możliwość ustawienia stref nie mopowania (czyli np. zaznaczenia dywanów). 

Pojemnik na wodę jest wbudowany (dość mały) we wkładkę na mopa, więc bardzo łatwo ją zamontować, wyczyścić i pozbyć się wody - za to duży plus!

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_5

Jest to stara metoda grawitacyjna (są dwa zawory), żadnych pompek i możliwości dozowania wody. Ta ma być w modelu M8 dopiero. Dlatego warto zwilżyć szmatkę przed rozpoczęciem mopowania.

Agresywność sprzątania

Tutaj muszę powiedzieć, że chętnie przesuwa meble - on nie sprawdza delikatnie zderzakiem, jak się da to przepycha przedmioty (co możecie zobaczyć na filmikach). Więc jak mamy lekki stolik, doniczkę lub lampę to... znajdziemy ją lekko w innym miejscu po sprzątaniu ;) 

Mapy

Do 10 map jednak trzeba ręcznie przełączać

Budowa

Jest w nim kilka różnic w porównaniu z odkurzaczami, które dotychczas testowałem.

Pojemnik na kurz

Nie ma tutaj czegoś takiego jak w innych odkurzaczach, które testowałem - nie otwiera się górnej klapy. Wszystko znajduje się z tyłu i bardzo łatwo to wyjąć, tylko w sumie po co? Skoro ma stację czyszczącą? Chyba, tylko aby przeczyścić filtr.

Który jest bardzo łatwo dostępny i posiada jeszcze dodatkowo siateczkę w pojemniku - w dodatku zgodnie z instrukcją możemy go myć w wodzie - to duży plus!

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_16

Dwie szczotki przednie

Jako jeden z niewielu posiada dwie szczotki przednie. Czy są one potrzebne? I tak i nie. Tylko jeden robot posiadam tę szczotkę i był to model, który jeździł najmniej inteligentnie (Xiaomi Mijia Mi G1 - Vacuum Mop Essential) i potrzebował jej aby posprzątać dokładniej. 

Tutaj... jest to dodatek - przykręcany dodatek (do demontażu potrzeba śrubokręta) i... patrząc na ilości wciągniętych włosów to rzeczywiście dający radę.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_25

Szczotka główna

Nie jest ona tak dobrze zaprojektowana jak u konkurencji, długie włosy ślizgają się na boki i trzeba je mocno wyrwać. Jednak występuję to w większości odkurzaczy i trzeba siępo prostu do tego przyzwyczaić. Szkoda, że boki nie są rozbierane - ułatwiło by to ogromnie jego czyszczenie.

Generalnie z tym czyszczeniem to nie zostało do końca przemyślane i tego troszkę brakuje. Za to nadrabia stacją ale o tym napiszę poniżej.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_27

Czujniki schodów i inne

Oczywiście jak w każdym tego typu odkurzaczu mamy czujniki spadku ze schodów. Mamy czujnik TOF aby lepiej wykrywać ściany (boczny) oraz znaleźć bazę oraz przedni. Czyli aż 3 czujniki takie czujnik - to bardzo dużo!

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_11

Oczywiście zderzak, tutaj muszę powiedzieć, że w połączeniu z powyższymi czujnikami to odkurzacz po prostu delikatnie podjedzie i sprawdza zderzakiem a nie, jak czasami w innych modelach rozpędza się i w szoku zatrzymuje.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_12

Laser na wieżyczce to oczywiście must have w tak zaawansowanym urządzeniu. Jest też czujniki nacisku - więc jest większe prawdopodobieństwo że nigdzie się nią nie wepchnie i nie zablokuje. Dzięki temu, że wieża znajduje się na środku przy obracaniu nie zahacza o szafki, podobnie mają Roborocki - niestety Viomi mają ją bardziej z tyłu. 

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_24

Stacja do opróżniania / ssąca

Odkurzacz możemy kupić z bazą lub bez niej. W opakowaniu z odkurzaczem mamy standardową bazę ładowania + ładowarkę, który jeżeli weźmiemy dużą bazę. Nie będziemy używać.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_21

Co wyróżnia ten model to właśnie ta stacja, która działa jak odrzutowiec gdy wyciąga kurz z robota. Robi to ogromne wrażenie i rzeczywiście działa... gdyby nie to, że szczotki i tak co jakiś czas trzeba przeczyścić - myślę, że ten "dodatek" wciągnąłby konkurencję bez problemu ;)

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_29

Odkurzacz podjedzie do niej tyłem - stacja załączy ssanie, wyciągnie wszystko z odkurzacza a następnie podjedzie przodem się ładować - tak abyśmy mieli łatwy dostęp do pojemnika jak i montażu mopa. W środku znajduje się dość duży worek, który co jakiś czas opróżniamy. Koszt worka to ok. 2,5$ za sztukę (w 3 paku) na Aliexpress.

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_14

Pamiętajcie aby bazy nie montować w rogach i zostawić po bokach tak z pół metra + 1.2metra z przodu na swobodne wyjechanie odkurzacza. 

Odkurzacz Proscenic M7 PRO+ - pełna recenzja_30

Mamy dwie stacje i dwa piętra? Na grupie wiele osób pisało - że wrzuca drugą stację na piętro i odkurzacz dzięki temu od razu przełącza mapę a my mamy dwa miejsca jako bazę i do jego ładowania.

Google Home

Jak napisał poniżej Bronek - jemu udało się dodać do aplikacji Smart Life. Mnie nie ale to nie problem bo normalnie Proscenic dodajemy i wtedy mamy standardowo: start/stop/charge.

google_home_1

Trzy komendy, ponieważ Google Home nie obsługuje ich obecnie więcej w żadnym odkurzaczu.

google_home_2

Home Assistant

Znalazłem wyłącznie model 790, więc brak wsparcia dla tego modelu a szkoda, ogromna szkoda. 

Plusy

 • mocny
 • duża bateria
 • świetny pomysł ze stacją czyszczącą
 • dwie szczotki
 • pilot
 • sprzątanie 2x (w szerz i w poprzek)

Minusy

 • mopowanie tylko całego mieszkania
 • mopowanie tylko grawitacyjne (zaworki)
 • mopowanie mały pojemnik na kurz
 • mimo super bazy i tak trzeba czyścić szczotki 
 • worki w bazie zamiast pojemnika - ogromny minus!

Podsumowanie

Będę tutaj szczery - odkurzacz jest świetny. Odkurza dobrze - dwie szczotki przednie się sprawdzają jako dodatek. Programowe mycie w jodełkę daje radę. Podwójne sprzątanie to bardzo dobry pomysł. Stacja opróżniająca miodzo ale... mopowanie to jak za czasów Roborock S5 (nie mylić z MAX) a szczotki z długich włosów i tak trzeba czyścić...

Miło mnie zaskoczyła jego nawigacja, szybkość poruszania się jak i samego odnajdywania się w mieszkaniu. Silnik jest mocny, szczotki są dwie - do odkurzania świetnie nadaje się! Więc jeżeli zależy Ci głownie na tym, to myślę, że świetnie się to urządzenie u Ciebie sprawdzi i mogę je z czystym sumieniem polecić. 

Jeżeli dopracują te kilka irytujących szczegółów to z tego co czytam model M8 będzie bezkonkurencyjny w swojej cenie! Muszą tylko skupić się na dopracowaniu aplikacji bo jest to świetna konkurencja do obecnego sprzętu i ma coś nowego w naprawdę bardzo dobrej cenie! 

Kliknij i sprawdź aktualne promocje na te odkurzacze.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Xiaomi Dreame V11

Od: 755 zł 1494 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Ręczny, bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy na 90 minut pracy! Bardzo mocny model z wyświetlaczem i blokadą spustu - jest to najlepszy obecnie model tego producenta.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub