Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic

Mały, tani i całkiem elegancki oczyszczacz powietrza, którym da się sterować przez aplikacje czyli Proscenic A8. Czy da się przy nim odczuć różnice w jakości powietrza? I czy to podświetlenie nie jest mega? :D

Proscenic A8  - kupisz na Allegro za 500 zł lub na Aliexpress za 100$ / 390 zł

Oczyszczacz trafił do mnie na testy kiedy utknęłam w mieszkaniu mojej mamy. Mieszkanie na parterze, suuuuuche powietrze na maksa, zima i ogrom sierści zwierząt, kurzu piasku i ja - alergik… Idealna kombinacja. Nie jest łatwo przetrwać nawet na tabletkach. Odkurzacz automatyczny pomaga, ale jednak wieczorem szybko robiło się duszno, w nocy spało mi się ciężko a rano budziłam się z gulą w gardle i kichałam przynajmniej godzinę.

No i czy ten oczyszczacz poprawił jakkolwiek moje problemy ? Zacznijmy od początku...

Specyfikacja 

 • Waga: 4 kg
 • Wymiary: 24 x 24 x 42cm
 • CADR pyły 220m³/h
 • Powierzchnia działania: do 39m²
 • Głośność 24db-55db
 • Ekran - automatyczna jasność- w trybie sleep nie podświetlony
 • Tryby: Sleep, Stopień 1/2/ Auto 
 • Aplikacja Proscenic  

Pierwsze wrażenie

Ten oczyszczacz jest leciutki, malutki i mega prosto zbudowany! Wystarczy rozłączyć dwie części ściągnąć folie z filtra i połączyć obie części jeszcze raz. Podłączyć kabel i gotowe! 

Co więcej ja na co dzień u siebie używam oczyszczacza który, po pierwsze nie pokazuje jakości powietrza i też nie jest połączony z aplikacją… Więc byłam bardzo pozytywnie nastawiona do tego, że będę mogła zobaczyć czy- przynajmniej według oczyszczacza- powietrze jest dobrej jakości.

No i plus sterowanie aplikacją w wypadku oczyszczacza wydaje mi się super! To, że mogę włączyć go zanim ruszę z pracy do domu albo na godzinę przed snem i ustawić odpowiedni program jest naprawdę wygodne! 

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_15

Normy

Kolory pierścienia zmieniają się w następujący sposób: 

 • stężenie PM2.5 mniejsze niż 75 µg/m3 – kolor zielony
 • stężenie PM2.5 pomiędzy 76 µg/m3 i 150 µg/m3 – kolor pomarańczowy
 • stężenie PM2.5 większe niż 150 µg/m3 – kolor czerwony 

To co też jest ważne to to,że musimy pamiętać o tym, że normy ‘czystego powietrza’ w Chinach są inne niż w Polsce. Pył zawieszony PM2.5 bardzo drobny pył o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Przeciętnie stanowi 60% pyłu PM10 w sezonie letnim i ponad 75% w sezonie zimowym. Mogą one docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 μg/m3 w Polsce, gdzie w urządzeniu jak widzicie próg idealnego powietrza jest aż do 75 µg/m3.

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_25

Filtr

Filtr HEPA H13, złożony w harmonijke,co podobno znacząco zwiększa powierznie filtrowania. No naukowiec ze mnie marny więc wierzę na słowo harcerza. Koszt wymiennego filtra na aliexpress to ok 33$ czyli jakieś plus minus 125 zł.

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_14

Czujnik

Przez nie polskie normy urządzenia, powietrze było według czujników cały czas “excellent’ czyli zdało test śpiewająco. W sumie normalne czynności domowe, odkurzanie, sprzątanie itp nie zmieniły nigdy tego stanu rzeczy. Jak widać śląsk jednak nie jest aż tak zapyziały jak się wydaje! Musiałam więc sprawdzić czy w ogóle czujniki działają i… Test dezodorantu wyszedł pozytywny! Chociaż miałam przez chwile zagwozdke. Kiedy rozpyliłam dezodorant przy czujniku, oczyszczacz nie od razu to wyczaił, że powietrze się zmieniło. Minęło z 30 sekund zanim zmienił program na najwyższy, kolor światełka zmienił się na czerwony i oczyszczacz zaczął na całego czyścić powietrze. Po około minucie światełko wróciło do bycia zielonym a oczyszczacz wrócił na najniższy tryb pracy.

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_21

Sterowanie

U góry ekran służy do sterowania urządzeniem. Mega prosty i logiczny. Przyciski które są dla nas najważniejsze to u góry wiatraczek, pozwala zmienić tryb działania urządzenia. Mamy sleep, 1, 2 i auto z czego sleep jest najdelikatniejszy, oczyszczacz wtedy nie świeci i działa mega cichutko. Auto pozwala na dopasowanie oczyszczaczowi trybu w zależności od stopnia zanieczyszczenia. 

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_13

Kolejny ważny przycisk, który ja używam dość często to przycisk, który umożliwia ustawienie czasu pracy oczyszczacza. Po danym czasie urządzenie wyłączy się automatycznie.

Video

Aplikacja Proscenic 

Z poziomu aplikacji możemy spokojnie sterować urządzeniem. Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Po sparowaniu urządzenia widzimy je w głównym ekranie aplikacji. Kiedy ‘w nie wejdziemy’ mamy możliwość bardzo łatwo zarządzać urządzeniem. Włączyć lub wyłączyć, ustawić na jakim programie ma działać, szybko włączyć tryb sleep, zaplanować kiedy urządzenie ma się włączyć.

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_2

Mój oczyszczacz który mam już od 3 lat niestety jest całkowicie nie smart, dzięki czemu tym bardziej doceniam możliwość korzystania z aplikacji. Nie ma tam nic wymyślnego ale naprawdę ułatwia sprawę. 

Współpraca z Google Home

Obecnie z Aplikacji Google Home możemy oczyszczacz włączyć i wyłączyć z przycisku i głosowo

Oczyszczacz powietrza A8 Proscenic_9

Plusy  

 • cena! Oczyszczacz do kupienia za niecałe 500 zł
 • eleganckie (dla mnie) wykonanie
 • łatwa w obsłudze aplikacja
 • cichość trybu sleep 

Minusy 

 • Mała wydajność raczej nie na ogromne otwarte powierzchnie
 • Niestety ale normy Chińskie  

Podsumowanie

Ogólnie dla mnie sprzęt naprawdę w porządku. Dobra cena, ładny wygląd prostota widoczna wszędzie - w wykonaniu, obsłudze czy aplikacji. Chociaż przyznaje złapałam się na tym, że nie ogarnęłam że filtr był zafoliowany bo oczyszczacz w pudełku jest od razu złożony… Na szczęście czasem jednak czytam instrukcje!

To co jednak czułam to - no właśnie w sumie nic… Albo miałam serio tak cudowne powietrze w pokoju, że nie było co filtrować i tylko mój mózg wymyślał sobie, że będzie kichał na wyimaginowane alergeny albo oczyszczacz nie robił aż tak dużej różnicy. 

Jednak myślę, że to po prostu specyfika mojego organizmu a nie brak działania oczyszczacza. Kiedy włączałam go po pewnym czasie czułam większą hmm ‘rześkość’ - nie wiem czy to poprawne słowo- powietrza. Miałam wrażenie, że ciut lepiej mi się spało. Powietrze w moim rodzinnym domu jest dla mnie naprawdę wyzwaniem. Ogromna suchość (wilgotność na poziomie nawet 25/30%), pełno sierści i duża ilość bibelotów świetnie zbierająca kurz to dla mnie zabójstwo. Zawsze będąc tam jestem na podwójnej dawce leków na alergie. Oczyszczacz pomaga delikatnie zmniejszyć moje kichanie i drapanie w gardle. Myślę, że jednak największą zmianę akurat tam robi nawilżacz.

Nie mniej Proscenic A8 jest naprawdę, dobrym sprzętem, który szczególnie w sezonie grzewczym pomoże Wam złagodzić skutki wszechobecnego smogu!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi VIOMI SE

Od: 847 zł 2002 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to dokładnie to samo co Xiaomi VIOMI V2 Pro i STYJ02YM - tylko w lepszej cenie, w skrócie: 2100Pa, mapowanie LDS, kurierem z Polski (to gwarancja bez cła i vat). Dostawa z Europy (w 4-6 dni!) szybko i na pewno bez VAT/CŁA.  

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub